USA:s president Donald Trump riktar skarp kritik mot Demokraterna och påstår att partiet betalat miljonbelopp till kända profiler som Beyoncé och Oprah Winfrey under förra årets valrörelse.
Enligt Donald Trump ska elva miljoner dollar ha gått till Beyoncé för ”partistöd” och tre miljoner till Oprah Winfrey för ”utgifter”. Han publicerade anklagelserna i ett inlägg på den egna plattformen Truth Social i helgen.
”Man får inte betala någon för partistöd. Det är helt och hållet olagligt att göra det”, skriver presidenten i versaler.
LÄS OCKSÅ: Kulturprofilers kritik mot Donald Trump växer
Trump kräver att de påstådda utbetalningarna utreds, och riktar även anklagelser mot Demokraternas presidentkandidat Kamala Harris.
”Kamala Harris, och alla de som mottagit pengar, bröt mot lagen. De ska alla åtalas”, skriver han.
Det framgår inte varifrån Trump fått uppgifterna, och enligt Newsweek visar dokument från den federala valkommissionen inga utbetalningar av det slaget till vare sig Beyoncé eller Winfrey.
Anklagelserna är en del av en rad påståenden Trump riktat mot Demokraternas kampanjfinansiering under den gångna veckan.