Nyhet

Bandets gitarrist föll av scenen – bröt revben

Gitarristen Benjamin Jennebo i bandet Smash Into Pieces har brutit flera revben och skadat knät efter att ha fallit från scenen vid en spelning i Belgien.

Olyckan inträffade i samband med att bandet skulle gå på scen. Benjamin Jennebo föll ner i ett cirka en och en halv meter djupt hål bredvid scenen och slog bröstkorgen i scenkanten.

– Jag bröt tre revben direkt, sedan föll jag bakåt och sedan lossnade menisken i knät, säger han till Aftonbladet.

Trots olyckan spelade bandet i cirka 45 minuter innan konserten avbröts och Jennebo fördes till sjukhus. På lördagseftermiddagen befann han sig på flygplatsen i Belgien för att resa hem till Sverige för att opereras.


– Man känner att man gick all in – Smash Into Pieces, fysiskt och bokstavligt, säger han.

Gitarristen väntas vara borta från scenen i flera veckor. Bandet fortsätter dock sin turné och spelar nästa konsert i svenska Krylbo under lördagskvällen.

– Jag tycker synd om honom. Sommaren har precis börjat och vi har precis dragit igång med sommarfestivalturnén, säger sångaren Chris Adam Hedman Sörbye.


LÄS OCKSÅ: Mello-bandet på turné i USA – hamnade i skottdrama

ANNONCE