Duon Audiocopter släpper sin nya singel Call Me When You’re Rich från albumet 9 Songs, tillsammans med en musikvideo inspelad i en enda tagning. Låten utforskar temat pengar och makt ur ett ironiskt perspektiv.
Audiocopter, bestående av den flerfaldigt Grammis-belönade cellisten Sebastian Öberg och sångerskan Emelie Markgren, släpper sin nya singel Call Me When You’re Rich från det kommande albumet 9 Songs. Låten skildrar en ung kvinnas längtan efter pengar och auktoritet, ett tema som behandlas med både allvar och en ironisk underton.
– Vi har väl alla noterat att tjejers kroppar är kapital precis som mäns pengar. Jag ville göra en låt för att belysa detta men med glimten i ögat, jag tycker det finns något ironiskt i att tjejer utnyttjar männen tillbaka, säger Markgren i ett pressmeddelande.
Till singeln har duon även släppt en Adolescence-doftande musikvideo som är inspelad i en enda tagning. Den utmanande inspelningen var en teknisk och fysisk prestation för bandet, men resultatet är en dynamisk och visuellt engagerande film.
Audiocopter bildades efter att Öberg och Markgren träffades på en konstutställning i Stockholm. Sedan dess har duon utvecklat ett samarbete som kombinerar musik och konst i ett innovativt uttryck.
LÄS OCKSÅ: Abba uppgraderar låtlista inför årets Voyage