Nyhet

Ingen bojkott från SVT: "Tar inte politisk ställning"

Flera länder har hotat med att bojkotta Eurovision Song Contest om Israel tillåts delta.

Inför de två senaste upplagorna av Eurovision har Israels deltagande varit en stor kontrovers. Frågan om huruvida landet borde få delta eller inte har diskuterats flitigt. De senaste veckorna har flera länders public service-bolag, bland andra Spanien och Irland, meddelat att de vägrar ställa upp 2026 om Israel tillåts delta.

Eurovisions arrangör, Europeiska radio- och tv-unionen (EBU), har kallat sina medlemsländer till ett möte i november. Där ska de rösta om Israel får delta i nästa tävling.

Från SVT:s sida är det dock inte aktuellt med någon bojkott, skriver vd:n Anne Lagercrantz i ett mejl till SVT:s Kulturnyheterna.


”Många vill veta var SVT står. SVT är oberoende – det är en av våra grundpelare. Vi tar inte politisk ställning. Det är vi och ingen annan som fattar beslut om vårt deltagande i ESC och de val vi gör ska inte tolkas som ett ställningstagande för eller emot något annat lands public service-bolag eller för eller emot något annat lands medverkande.”

Lagercrantz lyfter fram tre grundläggande förutsättningar för tävlingen. De beskrivs som avgörande för hur SVT kommer att agera.

För det första krävs en bred europeisk uppslutning kring tävlingen. För det andra ska säkerheten för deltagare och publik garanteras. Slutligen ska tävlingen vara så opolitisk som möjligt, i enlighet med EBU:s regler.


”SVT:s deltagande är villkorat att de grundläggande förutsättningarna finns på plats. Vi ska därför ägna tid åt att lyssna på EBU och andra medlemsbolag.”

LÄS OCKSÅ: USA drog sig ur Putins musiktävling

ANNONCE