Karlskoga kommun har beslutat att ge stöd till hårdrocksfestivalen Dunndret, som arrangeras i juli. Festivalen får nu 250 000 kronor, avsedda för marknadsföring, rapporterar SVT.
Förra året hölls festivalen för första gången, men kommunala förvaltningar hade tidigare föreslagit att den skulle stoppas. Bland annat pekade tjänstemän på att delar av musiktexterna inom genren kunde väcka anstöt.
I januari i år beviljades dock festivalen tillstånd att genomföras. På onsdagen meddelades att den även får ekonomiskt stöd.
– Det här känns fantastiskt, säger festivalarrangören Jenny Sidenvall till SVT.
Beslutet om stödet är ännu inte formellt fattat och ska tas upp i kommunstyrelsen i mars. Kommunstyrelsens ordförande Tony Ring (M) bedömer dock att risken för att det inte godkänns är låg.
– Men det finns givetvis en plan B om det inte skulle gå ihop sig, säger han.
LÄS OCKSÅ: Kommun vill stoppa punkfestival: "Väcker anstöt"




