Uppgifter om en möjlig sommarturné med Håkan Hellström spreds i veckan efter att konsertdatum tillfälligt publicerats hos biljettåterförsäljaren Tickster. Informationen togs senare bort.
Uppgifterna uppmärksammades först av fans i sociala medier och rapporterades senare av Barometern-OT. Enligt informationen som fanns publicerad skulle turnén inledas med en spelning på Fredriksskans i Kalmar den 24 juli.
Någon sommarturné har ännu inte presenterats officiellt. Håkan Hellström står i stället inför sin första inomhusturné på tio år och uppgifterna hos Tickster är nu borttagna.
Pelle Aldestam, som arrangerar konserter på Fredriksskans, vill inte bekräfta uppgifterna.
– Det kan jag inte kommentera alls men jag tycker synd om den på Tickster som har råkat trycka på någon knapp. Sådana här turnéer kräver månader av förberedelser innan allt sitter och kan släppas, säger han till Barometern-OT.
LÄS OCKSÅ: Håkan Hellström utökar arenaturné




