Sångerskan även aktuell för SVT:s "Stjärnorna på slottet".
Den 18 januari släpper Louise Hoffsten albumet "Looking from Mr. God". Det blir hennes första skiva sedan "På andra sidan Vättern" från 2009.
– Jag har spelat in en jättestark ny skiva och har precis inlett ett samarbete med Warner Music och det känns fantastiskt kul, de har ett fantastiskt team. Jag känner mig väldigt peppad för framtiden, kommenterar Louise Hoffsten i ett pressmeddelande.
Det kommande albumet följs av en omfattande Sverigeturné i mars och april. Louise Hoffsten är även aktuell i SVT:s Stjärnorna på slottet som börjar sändas på juldagen. Andra medverkande är Kim Anderzon, Christer Lindarw, Johan Rheborg och Johan Rabaeus.
Louise Hoffsten är född och uppvuxen i Linköping och har under sin musikaliska karriär släppt över 15 album. Hon fick tidigt kontakt med musiken då pappa Gunnar var orkesterledare och spelade både trumpet och piano. 1987 släppte hon sin första soloskiva "Genom eld och vatten". Hon är även filosofie hedersdoktor vid Linköpings universitet.
Turnédatum:
3/9 – Jönköping, Jönköpings Teater
 15/3 – Malmö, Palladium
 22/3 – Örebro, Konserthus
 23/3 – Bollnäs, Kulturhuset
 24/3 – Härnösand, Parkaden
 29/3 – Göteborg, Lorensbergsteatern
 30/3 – Stockholm, Rival
 31/3 – Stockholm, Rival
 14/4 – Halmstad, Halmstads teater
 18/4 – Kungsbacka Kungsbacka teater
 19/4 – Växjö, Växjö teater
20/4 – Karlstad, C C C
 21/4 – Linköping, Konsert & Kongress



