Lily Allen tar tillbaka sina tidigare kommentarer om Katy Perrys rymdresa och säger att de bottnade i "internaliserat kvinnohat".
Lily Allen ber nu om ursäkt för sina tidigare uttalanden om Katy Perrys resa med Blue Origin. I ett nytt avsnitt av hennes podd Miss Me? säger Allen att hennes kritik var obefogad.
– Det fanns egentligen ingen anledning att dra in Katy Perry vid namn. Det var mitt eget internaliserade kvinnohat, säger hon.
Tidigare i april deltog Perry i en rymdresa organiserad av Jeff Bezos rymdturismföretag Blue Origin. Hon flög tillsammans med ett kvinnligt team som bland annat bestod av TV-profilen Gayle King och vetenskapskvinnan Amanda Nguyen. Resan väckte reaktioner i sociala medier, där flera profiler kallade den "verklighetsfrånvänd".
Allen säger att hon står fast vid sin kritik mot själva resan, men att det var onödigt att rikta ilskan direkt mot Perry.
LÄS OCKSÅ: Fans sågar Katy Perrys turné