Nyhet

Mando Diao ställer in – inga fler konserter i år

Mando Diao ställer in samtliga planerade spelningar och åtaganden för resten av 2025. Det meddelar bandet i ett inlägg på Instagram.

"På grund av personliga skäl kan Mando Diao inte genomföra några av våra planerade spelningar och åtaganden under resten av 2025. Vi förstår att det här kan kännas tråkigt och vi ber uppriktigt om ursäkt till alla drabbade", skriver bandet.

De avslutar inlägget med orden:

"Vi är djupt tacksamma för ert fortsatta stöd och ser fram emot att återvända till scenen och dela musik med er igen i framtiden."


– Mando Diao har turnerat länge och väldigt hårt och väldigt intensivt. Att ta en paus är bara bra, för att få lite återhämtning efter alla år, säger bandets manager, Carlos Barth, till Aftonbladet.


LÄS OCKSÅ: Intervju med Mando Diao: "Han är lite som en djävul på axeln"

ANNONCE