Nyhet

Ställde in konsert – publiken får ingen återbetalning

Konsertbesökare som köpt biljetter till Seinabo Seys spelning på Marstrand i fredags får inga pengar tillbaka efter att artisten ställt in i sista stund.

Arrangören hänvisar till att evenemanget genomfördes – trots att endast en av två utannonserade artister uppträdde, rapporterar Göteborgs-Posten.

Lisa Strandvik var en av de besökare som hade planerat kvällen länge. Tillsammans med familj och vänner hade hon köpt biljetter för över 6 000 kronor till konserten den 25 juli.

– Det känns både snopet och snålt, säger hon till tidningen.


LÄS OCKSÅ: Seinabo Sey släpper egen musik på svenska

Seinabo Sey skulle ha gått på scen klockan 18.30. Enligt flera i publiken hade hon tidigare under dagen gjort ett soundcheck, men när konserten drog igång dröjde beskedet. Först vid halv åtta meddelades att hon inte skulle uppträda.

Redan före arrangörens besked hade artisten själv skrivit på sociala medier att spelningen var inställd.


”Det är inte ofta men i dag var omständigheterna inte rimliga”, skrev hon klockan sju.

Ett senare inlägg, som senare togs bort, antydde att beslutet berodde på oenighet med arrangören, skriver Göteborgs-Posten.

Arrangören Rush Entertainment har inte kommenterat skälen till avhoppet, men uppger i mejlsvar till besökare att någon återbetalning inte blir aktuell. Enligt arrangören genomfördes evenemanget, även om ”programmet delvis ändrats”.


Besökare erbjuds i stället rabatt på kommande konserter.

– Det var ju vår sista kväll på Marstrand så det känns rätt så snopet att det blev ett sådant tråkigt avslut, säger Lisa Strandvik.

LÄS OCKSÅ: 26 nya släpp du bör kolla in


ANNONCE