Christian Gabels projekt 1900 återvänder till scenen i höst. Med det nya albumet "Kontragarde" som grund ger sig Gabel ut på en audiovisuell turné med nedslag i sju städer.
Turnén inleds i Helsingborg den 15 oktober och avslutas i Piteå den 20 december. Däremellan besöker 1900 bland annat Göteborg, Köpenhamn och Stockholm, där två konserter ges på Dramaten – samma scen där projektet gjorde bejublade framträdanden så sent som i vintras.
"Något av det bästa jag sett i hela mitt liv", skrev GAFFA recensent då och gav spelningen högsta betyg.
Bakom 1900 står Christian Gabel, känd som musiker, producent och medlem i band som Bob Hund och 1987. Under namnet 1900 skapar han instrumentalmusik med hjälp av gammal inspelningsteknik, rullbandspelare och atmosfäriska collage av ljud och bild.
Kontragarde, som släpptes våren 2024, kretsar tematiskt kring konstnärligt skapande och avantgardets idévärld. Musiken framförs tillsammans med film i ett sömlöst flöde där ljud och bild integreras på scen.
Biljetterna släpps den 30 maj klockan 10.00.
LÄS OCKSÅ: Albumrecension: 1900 – Kontragarde: "Ett melodiskt kalejdoskop av vemod"