Det brittiska rockbandet Radiohead ger sig ut på turné för första gången på sju år. Turnén inleds i Madrid i november och omfattar fem europeiska städer.
Det blir första gången sedan 2018 som medlemmarna i Radiohead uppträder tillsammans. Bandets comeback tillkännagavs av trummisen Philip Selway på sociala medier.
”Förra året träffades vi för att öva, bara för skojs skull. Efter ett uppehåll på sju år kändes det väldigt bra att spela låtarna igen och återknyta kontakten med en musikalisk identitet som sitter djupt inom oss alla fem”, skriver han.
Turnén omfattar fem stopp i Europa och inleds i Madrid den 4 november. Därefter följer konserter i Bologna, London, Köpenhamn och Berlin. I varje stad planerar bandet att spela fyra konserter.
Radiohead avslutade sin senaste turné, A Moon Shaped Pool, i USA 2018. Året innan var bandet huvudakt på Glastonbury-festivalen.
Sedan dess har frontmannen Thom Yorke och gitarristen Jonny Greenwood arbetat med sidoprojektet The Smile.
LÄS OCKSÅ: Flygblad väcker turnéhopp för Radiohead-fans