Nyhet

EBU-chefen kommenterar Felicias uttalande

Europeiska radio- och tv-unionen (EBU) reagerar på ett uttalande från Melodifestivalvinnaren Felicia om Israels deltagande i Eurovision Song Contest.

Dagen efter sin seger i Melodifestivalen sade Felicia till TT att hon åker till Eurovision i Wien med blandade känslor.

– Jag tycker inte att det är bra att Israel får delta. Tankarna har funnits på hur jag ska göra och om jag ska åka överhuvudtaget, men jag har landat i mitt beslut. Jag åker och sedan får jag väl se till att de inte vinner, sade hon.

Nu uppger EBU att organisationen har haft kontakt med SVT.


"Vi har varit i kontakt med SVT för att säkerställa att deras artist tydligt har blivit påmind om de regler och det ansvar som gäller efter urvalet till tävlingen", skriver Martin Green, chef för Eurovision Song Contest, i ett mejl till TT.

Han framhåller samtidigt att organisationen står bakom principen om yttrandefrihet, men att det finns regler för att deltagarna ska kunna verka i en "säker och respektfull miljö".

Enligt Martin Green får artister inte använda Eurovision som plattform för politiska uttalanden eller skapa kontroverser som flyttar fokus från tävlingens syfte – att fira musik och främja enighet.


SVT:s programdirektör Eva Beckman betonar att yttrandefriheten gäller även för artister som deltar i tävlingen.

– Jag tycker inte att SVT kan, eller ska, försöka styra över självständiga artisters personliga åsikter, säger hon till Kulturnyheterna i SVT.

LÄS OCKSÅ: Israel överväger anmälan mot Felicia


ANNONCE