Nyhet

Kommun drar in festivalsponsring – efter bokningen av Yasin

Umeå kommun avslutar sitt sponsorskap av Brännbollsyran. Anledningen är festivalens bokning av rapparen Yasin, som tidigare dömts för bland annat förberedelse till människorov.

– Kommunen vill inte gärna lägga sig i arrangörers artistbokningar. Men vi kan inte bortse från vad polisen har sagt, säger Peter Juneblad, näringslivsdirektör i Umeå kommun, till SVT Västerbotten.

Enligt Juneblad är beslutet en direkt följd av artistbokningen. Han betonar att arbetet mot gängrekrytering är "extremt viktigt" för kommunen.

Umeå har tidigare sponsrat Brännbollsyran med 450 000 kronor. I år ska pengarna i stället användas till trygghetsskapande insatser kring festivalområdet.


Festivalens vd Peter Arkhult säger till TT att bokningen av Yasin inte har varit föremål för omprövning.

– Nej, det har inte varit aktuellt. Och kommunen investerar som sagt fortsatta samma belopp i festivalen.

Yasin, en av Sveriges mest populära rappare, har inte spelat live på nio år. I sommar är han bokad till festivaler i bland annat Borlänge, Kristianstad och Umeå. Bokningen har fått kritik även i andra städer.


Yasin dömdes 2021 för förberedelse till människorov, ett brott kopplat till Vårbynätverket. Han avtjänade sitt straff och har sedan dess sagt att han har lämnat sitt tidigare liv bakom sig.

Årets Brännbollsyran hålls den 28–31 maj i Umeå.

LÄS OCKSÅ: Yasin planerade arenaspelning – stoppades av polis


ANNONCE