Robyn säger att hon ogillat Elon Musk långt innan kritiken mot honom blev utbredd.
Uttalandet gjordes när Robyn nyligen gästade podcasten Las Culturistas, där hon deltog i programpunkten "I Don’t Think So Honey", ett segment där gästerna ger uttryck för starka åsikter.
– Jag har alltid ogillat honom, långt innan det var coolt att hata honom. Det fanns en tid när det inte var coolt att hata honom, säger Robyn.
Hon berättar att hennes inställning till Elon Musk förändrades när hans rymdbolag SpaceX skickade upp en Tesla i rymden, ackompanjerad av musik av David Bowie.
– Han sköt faktiskt upp en bil i rymden, som om det inte redan fanns tillräckligt mycket skräp som flyter runt där ute, säger hon.
Robyn riktar också kritik mot att kommersiella företag kan fatta beslut om rymden och dess resurser.
– Jag tycker att det borde finnas demokrati i rymden. Det faktum att kommersiella företag kan bestämma vad man gör med naturresurser är problematiskt.
Robyn är aktuell med sitt första album på åtta år. Sexistential, som skivan heter, släpps den 27 mars. Inför albumet har singlarna Dopamine, titelspåret Sexistential och Talk To Me släppts.
LÄS OCKSÅ: Robyn ger nya besked om nästa album





