GAFFA.se – allt om musik
I år är det 50 år sedan den legendariska och mytomspunna Woodstockfestivalen ägde rum i den amerikanska delstaten New York. För att uppmärksamma detta anordnas en hyllningskonsert med flera kända, svenska namn. Konserten turnerar runt i ett antal svenska städer och utlovar en stor dos av såväl den odödliga musiken som anekdoter och kuriosa från festivalen.
”Det är åtta svenska artister, som alla har sin egen relation till Woodstock och allt det som Woodstock har betytt. Det kommer att bli låtar från Woodstock, där var och en av artisterna framför sina favoritlåtar, men på sitt eget sätt. En del av dem tillsammans”, skriver arrangören Julius Production i ett pressmeddelande.
De artister som deltar i konserten är Mikael Rickfors, LaGaylia Frazier, Py Bäckman, Mats Ronander, Dan Hylander, Claes Yngström, Janne Åström och Conny Bloom. Biljetterna släpps 1 mars.
Se hela turnéschemat nedan:
Fredag | 04-okt | Helsingborg |
lördag | 05-okt | Halmstad |
fredag | 11-okt | Göteborg |
lördag | 12-okt | Växjö |
fredag | 18-okt | Västerås |
lördag | 19-okt | Uppsala |
fredag | 25-okt | Kalmar |
lördag | 26-okt | Jönköping |
onsdag | 30-okt | Stockholm |
fredag | 01-nov | Norrköping |
lördag | 02-nov | Linköping |
fredag | 08-nov | Umeå |
lördag | 09-nov | Sundsvall |
fredag | 15-nov | Örebro |
lördag | 16-nov | Gävle |
onsdag | 20-nov | Malmö |
torsdag | 21-nov | Malmö |
fredag | 22-nov | Karlskrona |
lördag | 23-nov | Örebro |
söndag | 24-nov | Göteborg |
LÄS OCKSÅ: Foo Fighters-medlemmen tar sitt soloprojekt till Sverige