Bruce Springsteens texter och musik får en ny scen när Betlehemskyrkan i Göteborg arrangerar en temadag med fokus på artisten den 18 oktober.
Bakom initiativet står pastor Robert Eriksson, som även är författare till boken Hungrigt hjärta, där Bruce Springsteens texter kopplas till existentiella frågor och kristen tro.
– Springsteens text och musik kommer fungera som en sorts trampolin rätt ut i spännande samtal om tro och om tiden vi lever i, säger han till Göteborgs-Posten.
Bland de medverkande finns artisterna Tomas Andersson Wij, Ludwig Hart, Anna Stadling och Alexandra Jardvall. Även journalister från Göteborgs-Posten samt Dagens Nyheters kulturchef Björn Wiman deltar under dagen, som blandar musikaliska tolkningar med panelsamtal och samtida reflektioner.
På eftermiddagen hålls en Springsteen-inspirerad mässa och när dagen går mot kväll fortsätter programmet med en konsert på Folk vid Järntorget, där bland andra Ludwig Hart och Anna Stadling medverkar.
– Oavsett om man är ett Springsteen-fan sedan många år eller inte så intresserad av Springsteen tror jag att man kommer få en givande dag och kväll, säger Robert Eriksson till Göteborgs-Posten.
Temadagen är ett samarbete mellan Betlehemskyrkan, Kultursamverkan Svenska kyrkan, Bilda och föreningen Valv.
LÄS OCKSÅ: Nytt i Springsteen-filmen – även för inbitna fans