Rockbandet Hällas gör två spelningar på hemmaplan i början av nästa år. Den 20 februari uppträder gruppen på Fållan i Stockholm och den 21 februari på Filmstudion i Göteborg.
Konserterna äger rum bara veckor efter att bandets fjärde album Panorama släpps, den 30 januari. Enligt Hällas själva blir skivan deras mest varierade och komplexa hittills, men med fortsatt fokus på det progressiva sound som blivit gruppens kännetecken.
Hällas bildades 2011 och fick sitt genombrott 2017 med albumet Excerpts From a Future Past och singeln Star Rider. Uppföljaren Conundrum (2020) nominerades till en Grammis, och med Isle of Wisdom (2022) breddades bandets uttryck ytterligare.
Gruppen har under de senaste åren turnerat flitigt, med spelningar i bland annat Europa, Nordamerika och Latinamerika.
Biljetterna släpps tisdagen den 30 september klockan 10.00.
LÄS OCKSÅ: Intervju med Hällas: "Jag har alltid velat se ett dinosaurieskelett"