Den svenske rapparen Matar ”Näääk” Samba lever i dag med en allvarlig synnedsättning. I SVT:s nya serie ”Det sista jag ser” berättar han om kampen för att klara vardagen på egna villkor.
Matar ”Näääk” Samba har tappat 95 procent av sin syn efter att ha drabbats av ögonsjukdomen LHON för tre år sedan. Sjukdomen gjorde att synen försämrades kraftigt på bara några veckor.
I SVT:s nya serie Det sista jag ser berättar 42-åringen om hur han anpassat sig till livet som juridiskt blind. Han har fått rådet att använda en käpp för att visa omgivningen att han har en kraftig synnedsättning – men det är något han väljer att avstå från.
– Jag vill inte att folk ska tycka synd om mig. Jag vill gärna ta den hårda vägen, jag vill klara av det ändå, säger han i serien.
Samba är en del av hiphopduon Näääk & Nimo och har varit aktiv på den svenska musikscenen sedan slutet av 2000-talet.
LÄS OCKSÅ: Spellistorna är uppdaterade – här är det du inte får missa




